Zeytinyağlı Taze Fasülye

[Toplam:11    Ortalama:2.2/5]

 
Zeytinyağlı Taze Fasülye , bir lezzet abidesi,Pişirmesi ise hem kolay hem zor, biraz tecrübe gerektirir. Uzun lafın kısası, özel bir tariftir. Buyrunuz yapılışı;

Malzemeler
1 kg taze fasulye
2 adet orta boy küp küp doğranmış doğan
2 adet kabuğu ayıklanmış küp küp doğranmış domates
2 yemek kaşığı domates püresi (salça değil efendiler)
1 su bardağı ekstra sızma zeytinyağı
2 su bardağı su (fasulyenin cinsine göre değişebilir, suyunu çektiğinde daha yumuşamamışsa bir bardak daha sıcak su eklenebilir)
2 çay kaşığı tuz
3 adet kesme şeker

Yapılışı
Fasulyeleri ayıklayıp yıkayın ve ortadan ikiye kesin(cinsine göre kenarlarında kılçıkları olabilir, sebat edip bunları ayıklamalısınız, yoksa yemeği perişan eder).
Geniş bir tencereye fasulyeleri alın.
Üzerine küp doğranmış soğan, domates, domates püresi ve zeytinyağını ekleyin.
En üste küp şekerleri ekleyin ve tuzunu serpin.
2 bardak su ekleyip 30 dakika kadar pişirin (yine belirteyim, fasulyenin cinsine göre su miktarı değişir, eğer suyunu çektiği halde sertse sıcak su ekleyin ve pişirmeye devam edin).

Aman allahım nasıl da güzel olur, nasıl da misler gibi kokar bu Zeytinyağlı Taze Fasülye! Ama yapmasını bilirsen. Yapmasını bilmezsen sert, çirkin ve saçma bir şeye dönüşüverir. Taze fasulyeye saygı duyulmalı en başta, nazik davranılmalı. İnsan gibi düşünün, çeşit çeşit insan var. Fasulye de böyle çeşit çeşit; boncuk ayşe, çalı fasulyesi, şeker ayşe. Hepsinin nabzına göre şerbetini vermek lazım. Çalıysa ince ince doğranmalı, boncuksa içinin tatlı tanelerini çıkarmadan nazikçe kesmeli.

Ben sizi biliyorum, marketlerden dondurulmuş fasülye alınıyor, hop tencereye. Bakın böyle olmaz. Yazın yediğiniz taze fasülye tadını alabilir misiniz? Yazdan alın şoklayıp dondurucuya atın bari. Kışın istediğiniz gibi kullanırsınız. Bana göre Zeytinyağlı Taze Fasülye yalnızca yazın yapılmalıdır. Kışın da yaparsan, yaza özlemin ne anlamı var? Kışın, yokluğunu hissesin ki yaz gelince kavuşması çok ateşli olsun. Ben bu durumu abartıp her gün de yiyebilirim, siz tabi tadında bırakın.

Zeytinyağlı Taze Fasülye piştikten sonra güzel bir servis tabağına alıp üzerine inceden bir zeytinyağı gezdirin. Kesinlikle soğuk olarak servis yapın.

Afiyetler olsun!

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen