Tarama Tarifi

[Toplam:8    Ortalama:3/5]

Tarama Tarifi, Ege’nin en meşhur meze tariflerinden. Özellikle rakı sofralarının vazgeçilmezi bu güzel mezenin yapımı gayet kolay ancak malzemelerin kalitesi tadını belirleyecek en önemli etken. Malzemeler şöyle;

Malzemeler
100 gram beyaz tarama (balık yumurtası)
300 gram ıslatılıp suyu sıkılmış beyaz ekmek içi
3/4 su bardağı ekstra sızma zeytinyağı (zeytinyağının gerçekten kaliteli olmasına özen gösterin)
2 adet limonun suyu
1 orta boy rendelenmiş kırmızı soğan
2 diş rendelenmiş sarımsak

Yapılışı

  • Tarama Tarifi’ne beyaz ekmek içlerini suda ıslatıp sıkarak başlayın.
  • Mutfak robotuna ekmekleri, rendelenmiş soğanı, rendelenmiş sarımsağı ve taramayı ekleyip tüm malzemeler püre gibi olana kadar karıştırın.
  • Karışıma yarım limon suyu ekleyip biraz daha karıştırın.
  • Karışıma azar azar zeytinyağı ekleyip karıştırmaya devam edin (mayonez yaparken yağ eklemek gibi düşünebilirsiniz).
  • Zeytinyağı karışımın içinde homojen şekilde dağılana kadar karıştırmaya devam edin.
  • Taramayı tadıp, damak tadınıza göre limon suyu ilave edip karıştırmaya devam edin.
  • Taramayı beyaz bir servis tabağına alın ve üzerine zeytinyağı gezdirip servis edin.

Tarama Tarifi’nde kullanılan balık yumurtalarını mümkünse balıkçınızdan taze olarak temin edin. büyük zincir marketlerde buzdolabında bekletilerek satılan balık yumurtaları ile yapıldığında geleneksel lezzeti bulmak maalesef imkansız.

Tarama Tarifi dedem hayattayken her pazar yaptığımız bir tarifti. Pazar günleri yakın akrabalar çağırılır, evde rakı sofrası kurulurdu. Taramadan, şakşukaya, yazsa enginara, arnavut ciğerine kadar çeşit çeşit bir sofra kurulurdu ki sormayın. Her pazar…Ne keyifli zamanlardı.

Akşam üstü kurulan sofranın muhabbeti gece yarısına dek sürerdi, gülünür eğlenilirdi. Dedemin en sevdiği mezedir Tarama. Onun vefatından sonra çok yapmayız, içimiz de pek el vermez.

Efendim Tarama Tarifi’ni kızarmış ekmek ile servis edin. Böylelikle herkes dilediği gibi sürüp mutlu mesut yiyebilir. Taramamı yapmışım, ekmeğimi de kendim yaparım diyenler için yanına güzel Pita Ekmeği yapmayı öneririm.

Taramayı glutensiz bir hale getirmek için beyaz ekmek yerine patates unuyla yapacağınız ya da satın alacağınız bir ekmeğin içiyle de yapabilirsiniz. Patates ekmeği biraz daha doygun olduğu için ekmeği 200 gram kadar kullanmanız yeterli olacaktır.

Ege yemeklerinin, Ege mezelerinin bizim ailemizde yeri büyüktür. Hep neşeli sofraları bu tariflerle kurduk. Size de aynı bolluk, birlik ve neşe getirmesi dileğiyle.

Afiyet olsun!

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen