Sütlü İncir Tatlısı

[Toplam:4    Ortalama:3/5]

 
Sütlü İncir Tatlısı tam yaz mevsimine uygun, serin serin tatlı tatlı yenilebilecek güzel bir tatlı. Hafifliği içinizi ferahlatırken, lezzetiyle mutlu ediyor. Malzemeler şöyle;

Malzemeler
1 litre tam yağlı süt
1 çay bardağı su
10 adet kuru incir
Yarım çay bardağı nişasta
1.5 çay bardağı şeker
4 yemek kaşığı dövülmüş ceviz

Yapılışı
Kuru incirleri iyice yıkayıp büyük parçalar halinde doğrayın (kurutulmuş meyveleri tüketirken iyice yıkamak gerekli, keza katlanmış yerleri arasında inanılmaz toz oluyor).
Küçük bir tencere içinde 1 çay bardağı su ile incirleri yumuşayana kadar haşlayın.
Geniş bir tencere içinde süt ve nişastayı karıştırarak pişirin.
Süt ve nişasta karışımı yoğunlaşmaya başlayınca şekeri ve incirleri ekleyip 6-7 dakika kadar pişirmeye devam edin.
Karışımı servis yapılacak kaselerin içine alıp soğutun ve üzerlerine dövülmüş ceviz serpip servis yapın.

Sütlü İncir Tatlısı ‘nı ne zaman yapsam ‘Ah çocukluğum, ah gençliğim!’ diye iç geçiririm. Yazlığımızın bahçesindeki koca incir ağaçlarına tırmanıp en üstteki ballı ballı incirleri az mı topladık? En güzeli de nedense hep en üsttekiler gibi gelirdi. Boyumuzun yetiştiği dallardaki incirleri yemek, en üsttekileri yemekle aynı zevki vermezdi. Belki de boyumuzun yetiştiği incirlerin yeteri kadar olgunlaşmasına izin vermeden sabırsızca topladığımızdan, bunlar üst dallarda olanlardan daha kuru ve tatsız gelirdi. Hoş şimdi o kuru tatsız dediğimiz incirlerin tadını bile mumla arar durumdayım. bir gün önce yeşil olup da ertesi sabah bahçeyi dolanırken kırmızı kırmızı göz kırpan çilekler, mis kokulu sakız kabakları ve bunların sabah erken saatlerde toplanan çiçeklerinden anneannemin yaptığı mis dolmalar…

Güzel bir çocukluk geçirdiğim için şanslıyım. Şimdi bulamasam da en azından eskiyi hatırlayabiliyorum. Sütlü İncir Tatlısı da çocukluğumdan hatırladığım, akşam yemeği üstü ya da denizden çıkıp hunharca acıktığımızda soğuk soğuk bir önceki günden kalanı yediğimiz bir tarif.

Afiyet olsun. Sütlü İncir Tatlısı ‘nın ağır görünüşüne bakmayın, gayet hafif bir tatlı. Soğuk servis yapmak gerekli. Deneyince, sürekli yapmak isteyeceğiniz bir tatlı haline geliyor. Eğer Ege’de yaşıyorsanız, şanslısınız, yazdan toplanıp kurutulmuş inciri kolaylıkla bulabilirsiniz. Ege’de yaşayan e dost akraba varsa yine aynı şekilde kuru incir getirtebilirsiniz. Ama böyle bir imkana sahip olmayanlar, paket kuru incir alıp yapacaksınız artık, kısmet diyelim.

Sevdiklerinizle mutlu ve güzel sofralarda paylaşın.

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen