Kuzu Etli Şevketi Bostan Yemeği

[Toplam:22    Ortalama:2.9/5]

Kuzu Etli Şevketi Bostan Yemeği’ni en iyi Egeliler bilir. Başkasının dikenli ot diye yanından geçip gittiği Şevketi Bostan, Egeliler için güzel bir akşam yemeğidir aslında. Geleneksel ve çok leziz bu Ege yemeğinin tarifi ve malzemeleri şöyle;

Malzemeler
Yarım kilo ayıklanmış şevketi bostan
300 gram kuşbaşı doğranmış kuzu eti
1 adet yemeklik doğranmış soğan
3 diş sarımsak
Yarım çay bardağı ekstra sızma zeytinyağı
1 adet küp küp doğranmış
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 limonun suyu
1 çay bardağı su
3 adet küp şeker

Yapılışı
Düdüklü tencereye 2 yemek kaşığı zeytinyağı koyun ve kuşbaşı etleri kavurun.
Kavrulan etlerin yumuşaması için düdüklü tencerenin kapağını kapatın.
Şevketi bostanları topraklarından arındırmak için iyice yıkayın ve kalan sert kısımları varsa kesin.
Soğan, havuç ve doğranmış şevketi bostanı düdüklü tencereye ekleyip üzerine limon suyu, su, kalan zeytinyağı, tuz, karabiber ve küp şekerleri ilave ederek pişirin.
Düdüklü tencere ötmeye başlayınca ocağın altını kısın ve tencerenin buharının çıkması için düdüğü yukarı çevirin (ya da sizin tencerenizde buhar nasıl çıkıyorsa o şekilde).
Bu şekilde yarım saat daha pişirip altını kapatın.

Şevketi bostan sıklıkla tüketilen bir bitkidir Ege mutfağında. Şevketibostan, şevket-i bostan, ya da şevketi bostan şeklinde farklı yazılışları bulunsa da hepimizin bahsettiği bitki aynı. Şevketi bostanı ayıklamak ve pişirmek biraz sıkıntılı çünkü kendisi dikenli bir arkadaşımız. Artık pazarlarda ayıklanmışı satılıyor gerçi, gayet kolay bir şekilde pişirmesi kalıyor size. Bu bir düdüklü tencere tarifi, yanılıp da tencerede pişirirseniz saatlerce yumuşamasını beklemek durumunda kalabilirsiniz. Güpgüzel, leziz bir yemek.

Kuzu Etli Şevketi Bostan Yemeği tarifimizin en başında da bahsettiğim gibi, başkası için dikenli ot, Egeliler için leziz bir yemektir. Ege’de yaşayanların ömrü uzun, sağlıklı ve mutlu olmalarının sebebi belki de pek çok farklı ottan yaptıkları leziz yemekler, ve bu otların sağladığı yararlardır. Ege’de yediğim hiçbir yemek tatsız, hiçbir yemek lezzetsiz değildi. Damak tadıma uyar uymaz o ayrı, ama damak tadıma uymaması yemeğin kötü olduğunu kesinlikle göstermez. Yeni tatlara açık olmak ve denemek her zaman iyidir.

Kuzu Etli Şevketi Bostan Yemeği’ nizi güzel bir servis tabağında sunun ve ona şefkat gösterin. Gayet sağlıklı, besleyici ve lezzetli olacak. Güzel ve neşeli sofralarda sevdiklerinizle paylaşın.

Afiyetle!

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen